poniedziałek, 31 marca 2014

Urządzanie miejsca pracy

Coraz częściej ludzie decydują się na pracę we własnym domu. Internet daje nam taką możliwość, więc chętnie z niej korzystamy. Prowadzenie działalności w domu jest tańsze i dzięki temu możemy zarobić więcej.


praca w domu

Jednak pracując w domu także musimy zadbać o ergonomiczne miejsce pracy. Musimy mieć swoje miejsce do pracy, które będzie odpowiednio przygotowane.

Ergonomia – nauka o pracy, czyli dyscyplina 
naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy
 do możliwości psychofizycznych człowieka.
 Ma na celu humanizowanie pracy
 poprzez taką organizację układu:
 człowiek - maszyna - warunki otoczenia,
 aby wykonywana ona była 
przy możliwie niskim koszcie biologicznym 
i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się 
m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych.
Ergonomia jest nauką interdyscyplinarną. *źródło: wikipedia
Pracując w domu nie musimy mieć osobnego pomieszczenia, chociaż oczywiście takie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze. Na początku jednak wystarczy nawet mały kącik, który będzie dostosowany do pracy. Powinno oczywiście znaleźć się tam biurko oraz wygodny, ergonomiczny fotel. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie. W pomieszczeniu, w którym pracujemy powinno być nie tylko światło  górne, ale także mała lampka na biurku. Ustawienie lampki też ma znaczenie. Jeżeli jesteśmy praworęczni, to lampka powinna znajdować się z lewej strony i na odwrót.

Aranżacja jest oczywiście istotna - niech cieszy nasze oko, ale przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią temperaturę w naszym mieszkaniu, wietrzmy pomieszczenie w którym pracujemy i przede wszystkim starajmy się utrzymywać porządek, który nie będzie nas rozpraszał. Organizacja pracy przede wszystkim.
2 komentarze:

  1. odpowiednio przygotowane miejsce do pracy pozwoli nam na lepsze skupienie się na pracy :) trzeba tez robić sobie co godzinę przerwę, żeby nawet delikatnie się poruszać jak zostało to pokazane na filmikach http://strefaergonomii.pl proste ćwiczonka pozwalające na odpoczynek dla oczu i kręgosłupa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie praca w domu to jakiś koszmar. Na szczęście na co dzień pracuję w biurze, ale zdarza się, że muszę zabrać coś ze sobą do domu. Nie potrafię się zupełnie skupić i wszystko mnie rozprasza. Więc podziwiam wszystkich pracujących w domach :))

    OdpowiedzUsuń