środa, 6 marca 2013

Poradnik - instrukcja tapetowania

Wiemy już jak przykleić fototapety papierowe, dzisiaj mały poradnik dla tych, którzy marzą o tapecie. Położenie tapet wymaga precyzji i dokładności, w związku z tym montaż tapet najlepiej polecić profesjonalnym montażystom. Jeżeli nie mamy takiej możliwości i czujemy się na siłach, aby sprostać zadaniu    musimy dokładnie zapoznać się z ogólnymi instrukcjami.

tapeta kamienna

aranżacja tapeta kamieńIle rolek tapety potrzebujemy? Jeżeli nie wiesz jak obliczyć potrzebną dla Ciebie ilość skorzystaj z kalkulatora tapet: Kalkulator tapet

1. Montaż tapet wymagających smarowania klejem oraz niewymagających smarowania klejem (na podkładzie flizelinowym).


A - Przygotowanie podłoża:

Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta – należy ją usunąć. Do tego celu można użyć płynu do usuwania tapet. Następnie trzeba sprawdzić jakość podłoża. Ubytki, dziury i pęknięcia muszą zostać wyrównane i wyszpachlowane. W razie konieczności (cienkie tapety) powierzchnię należy wygładzić. Podłoże powinno być czyste, suche, trwałe i lekko chłonne. Powłoki z farb lateksowych należy lekko zmatowić. Przed tapetowaniem zalecamy zagruntowanie ściany. 


B - Sprawdzenie tapet:

Przed rozpakowaniem rolek, przystąpieniem do cięcia i tapetowania należy sprawdzić zgodność numerów wzoru i partii produkcyjnej, znajdujących się na etykietach. Powinny być one identyczne dla każdej rolki. Jeśli występuje zgodność oznaczeń, można rozpakować i rozwinąć rolki. Następnie należy przewinąć wszystkie rolki i sprawdzić, czy nie występują różnice we wzorze i odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne. Przed pocięciem rolek, przykładamy do siebie krawędzie dwóch rolek i sprawdzamy czy wzór się „składa”.

C - Co będzie nam potrzebne:

- stół do tapetowania lub inne wygodne miejsce pracy
- pędzel ławkowiec, mały pędzel, wałek
- wiadro do rozrobienia kleju
- wałek do tapetowania (gumowy)
- nożyk do tapet
- listwa lub szeroka szpachla do odcinania nadmiaru tapet
- nożyczki
- ołówek
- sznurek z ciężarkiem (do złapania pionu)
- klej do tapet (nie dotyczy jeżeli tapeta ma naniesiony fabrycznie klej)
- drabinka lub stołek
- grunt lub zapas kleju, którym będziemy mogli zagruntować ścianę

D - Przygotowanie kleju:

Odpowiedni klej do tapet należy przygotować zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu. Nigdy nie mieszaj ze sobą kilku rodzajów klejów. Przygotuj klej przynajmniej kilka godzin przed tapetowaniem, aby osiągnął on jednolitą konsystencję.

E - Planowanie pracy

Tapetowanie zaczyna się od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi). Zaleca się tapetowanie w porze dziennej, przy naturalnym świetle. Należy określić odpowiednią długość pasów tapety, oraz dodać kilka centymetrów na późniejsze wyrównanie (docięcie) przy suficie i podłodze. Następnie trzeba pociąć rolki, pamiętając o ewentualnym pasowaniu wzoru. Przed przyklejeniem pierwszego pasa konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu, do tego celu można użyć np. sznurka z obciążnikiem.
Pierwszy pas tapety trzeba układać zgodnie z wyznaczoną wcześniej na ścianie linią pionu.
Przy użyciu rolki dociskowej delikatnie dociskamy tapetę do podłoża. Niewielkie pęcherzyki mogą pozostać. Znikną one samoczynnie po wyschnięciu kleju. Jeżeli klej wydostanie się na tapetę, należy go niezwłocznie usunąć wilgotną, czystą gąbką (nie należy mocno pocierać). Nie należy zbyt mocno dociskać tapety do podłoża aby cały klej nie wypłynął. Przy pomocy szyny i noża odcinamy nadmiar tapety przy suficie i podłodze. Kolejne pasy tapety powinno się układać „na styk” do poprzednich. Koniecznie pamiętajcie o zachowaniu wzoru.

F - Tapety wymagające smarowania klejem są oznaczone symbolem

symbol tapeta wymagająca smarowania klejemNanosimy klej równomiernie na cały pas tapety, po czym składamy każdy bryt posmarowanymi stronami do siebie. Następnie należy pozostawić go do nasiąknięcia przez około 3 do 5 minut. Należy przestrzegać jednakowego czasu nasiąkania kolejnych brytów!

G - Jeśli wymagane jest smarowanie ściany, tapeta oznaczona jest symbolem

symbol klej nanosić na ścianę


Większość tak oznaczonych tapet, nie wymaga smarowania klejem samej tapety. W takim wypadku smarujemy wyłącznie ścianę. Może się jednak zdarzyć, że etykieta będzie posiadać również symbol smarowania tapety. Wtedy należy smarować klejem i ścianę i tapetę. W przypadku smarowania klejem wyłącznie ściany, powinna ona być również uprzednio zagruntowana za pomocą kleju lub gruntu.


2. Montaż tapet z klejem.

Tapety, które zostały fabrycznie powleczone wstępną warstwą kleju są oznaczane symbolem bądź opisem: 

„prepasted”  lub/i


symbol tapeta z klejem

W przypadku takich tapet nie ma potrzeby nasączania ich klejem, gdyż znajduje się on już wewnątrz tapety. Należy go tylko aktywować.

Postępuj zgodnie z uwagami ogólnymi i punktami A,B,C poprzedniego podpunktu. Jeśli jesteś gotowy do rozpoczęcia tapetowania aktywuj zawarty w tapecie klej.


Aktywowanie kleju:
Klej, którym nasączona jest wstępnie tylna strona tapety, zostaje aktywowany poprzez kontakt z wodą. Woda powinna mieć temperaturę otoczenia. Aktywowanie kleju można wykonać na dwa sposoby:

- Zwijamy, odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z wodą na kilka sekund. Ostrożnie rozwijamy rulon wyciągając tapetę. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 3-5 minut.
lub

- Odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, stroną z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla. Operację tę należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Zalecana jest pomoc drugiej osoby. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 3-5 minut.

W każdym przypadku, należy przestrzegać jednakowego czasu nasiąkania kolejnych brytów.

Nie należy tapetować w temperaturze poniżej 10 stopni. Podczas tapetowania i 2 doby po zakończeniu prac zaleca się unikania przeciągów i intensywnego wietrzenia. 

Powodzenia!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz