wtorek, 5 marca 2013

Instrukcja klejenia fototapet papierowych.

Fototapeta to świetny wybór dla tych, którzy optycznie chcą ożywić i powiększyć pomieszczenie.


fototapeta most, miastoaranżacja fototapety most, miasto

Mam dla was przydatny poradnik klejenia fototapet papierowych, który z pewnością przy wiosennym remoncie wielu z Was się przyda :)

1. Fototapety zazwyczaj podzielone są na części i pakowane w tuby. W związku z tym przed przyklejeniem należy rozwinąć wszystkie jej części (tzw. bryty) i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Szczególną uwagę zwracamy na to czy fototapeta nie ma wad jawnych, czyli:
- deformacje
- odbarwienia
- rozkładamy fototapetę na podłodze i sprawdzamy czy wszystkie bryty do siebie pasują

2. Jeżeli to możliwe, nawinięte na tubę wydruki należy rozpakować i poluzować zwoje. Pozostawić tubę w pionie na ok 2 dni do całkowitego zaniku zapachu farby.

3. Przy montażu konieczna jest pomoc drugiej osoby. Klej najczęściej  jest w zestawie, jeżeli nie ma kupujemy typowy klej do tapet papierowych. Przygotowujemy go zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Rysujemy pionową linię (przyda nam się sznurek z ciężarkiem) w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź fototapety. Dokładne pionowe przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie. Zaczynamy klejenie od okna, a następne bryty kleimy na zakładkę (ok. 3mm do 5mm) - jeżeli jest (nie wszyscy producenci robią zakładki).
Klej nanosimy na bryty, szerokim pędzlem do tapet, tak aby uniknąć długiego rozsmarowywania, a tym samym niekontrolowanego czasu namakania.

UWAGA, bardzo ważne! 
Należy utrzymywać jednakowy czas namakania dla każdego brytu ok. 1,5 minuty po nałożeniu kleju. Każda część fototapety w czasie namakania rośnie, w związku z tym wydłużenie czasu namakania przy jednej części spowoduje, że nie będzie ona pasowała do pozostałych. Najlepiej będzie odmierzać czas namakania z zegarkiem w ręku.

5. Nie składamy posmarowanych elementów, aby nie pobrudzić zewnętrznej strony klejem. Nie możemy również czekać zbyt długo z przyklejeniem kolejnych kawałków, ponieważ po przyklejeniu fototapeta zaczyna schnąć i kurczy się - po dłuższym czasie dopasowanie do siebie fragmentów nie będzie już możliwe.

6. Do dociśnięcia fototapety używamy wałka do tapet. Nie należy robić tego ręką lub szmatką, ponieważ w ten sposób łatwo możemy ją uszkodzić. Nadmiar kleju usuwamy delikatnie wilgotną miękką ściereczką lub gąbką. Przy fototapetach papierowych musimy mieć szczególną ostrożność, aby ich nie uszkodzić - z brytem namoczonym klejem obchodzimy się delikatnie i go nie naciągamy.

Błędy jakie najczęściej są popełniane:

- Widoczne miejsca łączeń poszczególnych brytów: przyklejono bryty bez zakładek, lub klejono na zakładkę kierując się w stronę okna.

- Bąble pod powierzchnią fototapety: za krótki czas namakania, lub posmarowane klejem ścianę zamiast fototapety (urosła ona na ścianie zamiast na podłodze) - ten efekt częściowo zniknie po wyschnięciu ale większe bąbelki pozostaną.

7. Gotowe! Po prawidłowym przyklejeniu cieszymy oko piękną fototapetą w naszym pokoju :)

aranżacja fototapety w kwiaty

fototapeta w kwiatyFollow my blog with Bloglovin!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz